A geoökológia fogalma

Mint azt a korábbi fejezetekben is megismertük (1.2 lecke), az ökológia nem foglalkozik a kizárólag az élettelen természetet érintő összefüggésekkel, míg a tájökológia már figyelembe veszi az élővilág és az élettelen környezet kapcsolatrendszerét.

A természeti környezet belső összefüggéseinek feltárása történhet:

  • biológiai (ökológiai) célú megközelítésben, ahol a vizsgálatokban a hangsúlyt a környezet biotikus tényezői, illetve maga a struktúra kapják;
  • földrajzi indíttatásból, ahol a vizsgálatok az abiotikus tényezők, illetve a funkciók feltárására összpontosítanak;

E két irányzat és a hozzájuk kapcsolódó tudományterületek megkülönböztetésére a (bio)ökológia és geoökológia elnevezés használatos (Leser 1984,1986). A különbözőség a két fogalom között az abiogén és biogén tényezők szerepének megítélésében van.

A két fogalom azonban nem merev kategóriákat jelent: azok kölcsönösen átjárhatók, azaz pl. a geoökológia is alkalmas lehet strukturális sajátosságok feltárására, és a tájökológia is választ adhat a természeti környezet funkcionális kérdéseire, Mezősi (et al. 1993) véleménye szerint a geoökológia tájökológiától való elkülönítését, önállóvá válását a természeti környezet működésével kapcsolatos kérdések előtérbe kerülése, a természeti környezet részpotenciáljainak megállapítása (ez alatt a tájháztartás szabályozta táji teljesítőképességet értjük), a főként terepi méréseken alapuló sajátos adatfelvétel és -feldolgozás és más, közvetlenebb gyakorlati igények indokolhatják.

A geoökológia a tájháztartással kapcsolatos kérdéseken kívül számos földtudományi kérdés megoldását segítheti, pl. természeti, környezeti veszélyforrások (hazardok) megelőzése (pl. bel- és árvízveszély, talajerózió, stabilitás megbomlás), a terület-hasznosításbeli változások hatásainak felmérése, környezeti hatásértékelés. Emellett megalapozhatja az ökológiai adottságokat is figyelembe vevő politikai döntéshozatalt, illetve regionális tervezést, azaz a geoökológia a természeti környezet funkciójának és működésének, menedzsmentjének szempontjából fontos tényezők vizsgálatára terjed ki.

A geoökológia összességében egy interdiszciplináris tudományág, amely a Föld biotikus rendszerének ökológiai funkcióinak az élőlények és társadalmi tevékenységek által generált természetes és antropogén folyamatokainak térbeli és időbeni szerkezeti jellemzőit, valamint átalakulásait vizsgálja (Trofimov 2007).