Ökológia értelmezése

Az ökológia az ember és a bioszféra kapcsolatának tapasztalati ismerete, az egyed/élőlény és környezete viszonyával foglalkozó tudomány. Hívhatjuk környezetbiológiának vagy környezettudománynak is. A biológiához, azon belül pedig az egyedfeletti (szupraindividuális) szerveződési szintekkel foglalkozó szünbiológiához tartozó tudományág (MTA Ökológiai Bizottsága). Az ökológia az egyed feletti szerveződési szintek közül az alacsonyabbakkal - a populációval és cönózissal foglalkozik. A szupraindividuális jelenségek elemi alapegysége a populáció.

iDevice ikon populáció
('népesség') - az élővilág egyedfeletti szerveződésének szerkezeti és működési alapegysége, valamely szünbiológiai vizsgálati szempont szerint azonosnak tekinthető élőlényközösség (pl. tényleges szaporodási közösség). A populáció feletti szerveződési szinteken - az adott szint sajátosságai szerint - összerendezendő populációkat összefoglaló néven populáció kollektívumként lehet értelmezni (MTA Ökológiai Bizottsága).

iDevice ikon Társulás (biocönózis)
Az egy időben, egy helyen együtt élő populációk összessége.

iDevice ikon Biom
A társulások zonálisan elhelyezkedő, egész kontinensekre kiterjedő sora.

iDevice ikon Bioszféra
A legmagasabb ökológiai rendszer, a földkéregnek, a vízburoknak és a levegőnek az a része, ahol az élet létezik.

1.2.1 táblázat. Egyed feletti (szupraindividuális) biológiai szerveződési szintek
(
Mátyás 1996)

Egyedi létformák Közösségi létformák
bioszféra biom
(földi életközösségek összessége) (pl. a lombos erdők övébe tartozó cönózisok)
holocönózis biocönózis
(pl. a Bakony vegetációja) (pl. középhegységi bükkösök)
faj populáció
(pl. a bükk mint fafaj) (pl. a bükkállományok)


Tárgya tehát a populációkra és populáció kollektívumokra hatást gyakoroló "ökológiai-környezeti" és az ezeket a hatásokat fogadó és ezekre reagáló "ökológiai-tűrőképességi" tényezők közvetlen összekapcsoltságának (komplementaritásának) vizsgálata. A tűrőképesség vagy tolerancia az egyes fajok, fajpopulációk jellemző, örökletesen meghatározott, adott szélsőértékek között értelmezhető tulajdonsága.

Feladata azoknak a szabályozott és vezérelt jelenségeknek és folyamatoknak (pl. együttélés, sokféleség, mintázat, anyagforgalom, energiaáramlás, produktivitás, szukcesszió stb.) a kutatása, amelyek a populációk és közösségeik tér-időbeni mennyiségi eloszlását és viselkedését (egy adott minőségi állapothoz kapcsolható változásokat) ténylegesen okozzák. Míg a klasszikus életföldrajz, cönológia és taxonómia meghatározott szerveződési szinteket vizsgál, a szünbiológia, illetve az ökológia érdeklődési területe valamennyi egyed feletti szintre kiterjed.