Sérülékeny agrártájak

Magyarország jelentős kiterjedésű gyepterületei egyrészt az állatállomány számára biztosítanak takarmánybázist, másrészt vízgazdálkodási és tájképvédelmi szempontból szükséges a fenntartásuk.

A klímaváltozás a gyümölcsösök fagykárral, jégesővel és aszállyal szembeni védelme és a mikroklíma alakítása révén, a kertgazdálkodásra is jelentős hatással van. A szőlőtermelés és borászat földrajzi határai északabbra tolódnak, ugyanakkor fokozódik a klíma-rezisztens fajták elterjedése, és fajtaszerkezet-váltás várható.

iDevice ikon Mikroklíma
Környező térségektől eltérő klímájú, helyi légköri terület. Hűtő hatású mikroklíma alakul ki például nagyobb víztestek (folyók, tavak) környékén, illetve magasabb hőmérsékletű, ún. hőszigetjelenség jön létre sűrűn beépített városokban.

iDevice ikon Klíma-rezisztens
Klímaálló. Olyan infrastruktúra, rendszer vagy folyamat, amely a várható klímaváltozásból származó káros hatásoknak egy adott időszakon keresztül ellenáll. A mezőgazdasági térségek klímaálló területhasználata, olyan multifunkcionális terek, amelyek egyszerre biztosítják a kívánt terméshozamot, ugyanakkor megfelelnek a szélsőséges időjárási jelenségek kihívásainak is.

A szabadföldi zöldségtermelés tekintetében inkább a melegkedvelő fajták - paprika, paradicsom, uborka, görögdinnye, kukorica - termésátlaga növekedhet. A hidegtűrő fajok esetében (zöldborsó, káposztafélék) a kora tavaszi termelés javasolható.

A felmelegedésből következő vízhiány és aszály nemcsak Magyarország erdőállományának fajtacseréit idézi elő, de a szárazság a vadállományt is érinti. A szél, hó és ónos eső miatt megnőnek a töréskárok, sűrűsödnek az erdőtüzek, a hirtelen bekövetkező nagy esőzések miatt jelentős talajeróziós károk alakulnak ki. A szárazságot kevésbé tűrő fafajok, a talajban élő mikroorganizmusok tevékenységének lassulásával, kipusztulhatnak.

iDevice ikon Talajerózió
A talajerózió a talaj csapadékvíz vagy öntözés által kiváltott eróziója. A talajerózió során a talaj anyaga elmosódik, csökken a talaj tápanyag- és humusztartalma, romlik a talajszerkezet, ezáltal jelentősen csökken a talaj termőképessége. Szélsőséges esetben a talaj teljesen el is pusztulhat, a felszínen pedig a terméketlen alapkőzet marad hátra.