Vizes élőhelyek tájökológiai jelentősége

A vizes élőhelyek tájökológiai jelentőségének oka, hogy a szárazföldi és a vízi ökoszisztémákkal szemben:

  • produktivitásuk általában magas,
  • jellegzetes makrovegetációval borítottak,
  • szerves anyagban gazdag talajokkal, vagy üledékkel rendelkeznek,
  • sajátságos helyük van a biogeokémiai ciklusban, mivel a tápanyagok fontos csapdáinak és számottevő forrásainak is tekinthetők.

A vizes élőhelyek jellemzője az erősen mozaikos szerkezet, amely különböző típusú ökológiai foltok (élőhely-típusok) egysége. A foltokat ma a vizes élőhelyek társulásainak maradványai (fragmentumai) építik fel. Az ártéri táj mozaikos szerkezetének kialakulásában és fenntartásában kiemelt szerepe van a víznek, illetve a vízdinamikának (Szabó 2005).

A mozaik együttesekben nagy jelentősége van az ökotonoknak, ahol a fajsűrűség kiemelkedően nagy. Természetvédelmi és ökológiai szempontból az ilyen helyek gyakran kitüntetettek, mivel számos ritka maradványfaj él itt, illetve innen történhet a fajok elterjedése (inváziója). Nagy valószínűséggel az ökotonok léte volt az ősi árterek legjellemzőbb vonása. A két méternél nagyobb átlagmélységű víztereknél a vizes élőhelyek tipikusan ökoton jellegűek (Dévai et al. 2001).

A vizes élőhelyek mozaikos tájmintázata térben és időben gyorsan átrendeződhet. A változatos folttípusokat és szukcessziós állapotokat létrehozó természetes zavarások fontos szerepet játszanak a táji diverzitás fenntartásában.

A vizes élőhelyeken bekövetkező változásokban a kulcsszerepet a táj természetes vízforgalmának átalakulása játssza, mely számos közvetlen és közvetett hatáson keresztül érvényesülve módosítja más tájalkotó tényezők tulajdonságait (Rakonczai 2006). Az éghajlatváltozás a vízforgalomban rövid (aszály, belvizek, folyók vízjárásának módosulása) és hosszú távú (talajvízszint-csökkenés) változásokat indít el, melyek hatással vannak a vízminőségre (eutrofizáció), a talajtulajdonságokra (sziktelenedés, kilugozódás, nitrofilizáció) és ezeken keresztül az élővilágra.

iDevice ikon Sziktelenedés

A mélyre süllyedő talajvízszint és az általa kapilláris úton táplált talajnedvesség között megszűnik a kapcsolat, a szoloncsák talajdinamika megakad, esetenként kilúgzás („sziktelenedés") is fellép (KERTÉSZ, Á. et al. 1998).


iDevice ikon Nitrofilizáció
A talaj nitrogénkészletének gyarapodása. Szárazföldi eutrofizációnak is nevezett, nitrofilizáció jelei: a nagy csalán, kánya- zsombor, az erdei turbolya, a kisvirágú nenyúljhozzám, a vérehulló fecskefű (nitrofiták) stb. elhatalmasodása az eredeti erdei aljnövényzet fölött. Természetvédelmi szempontból kedvezőtlen környezetváltozás bioindikátorai.

1.16.1 ábra. A természetes vízforgalom változásának környezeti következményei (Rakonczai 2006)

1.16.2 ábra. Vizes élőhelyek tájökológiai funkciói
1. Energiavesztés: heves esőzéskor a vizes élőhely csökkenti a tápláló vízfolyások mozgási energiáját, természetes szivacsként abszorbeálja a vizet; 2. Vízminőség-védelem: üledék és egyéb szilárd alkotóelemek szűrése; 3. Eróziószabályozás: a partmenti növényzet gyökérzónája meggátolja a talajmozgást, így a partszegélyek erózióval szemben ellenállóbbak lesznek; 4. Élőhelyet biztosít a fauna és flóra számára; 5. Rekreációs és esztétikai élményt nyújt; 6. Talajvíz-utánpótlást biztosít; 7. Árvízszabályozás: vízraktározó képességével visszatartja a nagyvizeket; 8. Viharvédelem: tengerparti zónában tompítja a hullámverést és az abráziót
iDevice ikon Hasznos link