A gyep fogalma, a hazai gyepgazdálkodás helyzete

Gazdasági és természetvédelmi szempontból, illetve területi kiterjedését tekintve egyaránt kiemelkedő jelentőségű extenzív gazdálkodási rendszer a gyepgazdálkodás. A védett növény és állatfajok mintegy harmada e tájakon él (Simon 1992).

iDevice ikon Gyep
Gyepeknek - legelő, rét, stb. - nevezzük azokat a gyepnövényekkel benőtt területeket, amelyek természetes vagy mesterséges növényzete a takarmányozás szempontjából értékes évelő növényfajokból áll és a termése legeltetéssel vagy kaszálással hasznosítható. A takarmányozási szempontok az egyéb felhasználású gyepek esetében háttérbe szorulnak és elsődleges feladatként sportolásra alkalmas pázsit céljára megfelelő növényzetből állnak vagy pedig talajvédő szerepet töltenek be.

3.17.1 ábra. Magyarország gyepterületei (2006)

Magyarország gyepterülete mintegy 1.061 ezer hektár (3.17.1 ábra), amely az utóbbi években több mint 100 ezer hektárra csökkent. A gyepek 90%-a természetes gyep, 80%-a alföldi fekvésű, kedvezőtlen adottságú területeken található. A múltban a legjobb talajadottságú gyepeket (pl. löszpuszta gyepek) feltörték, így a gyepek talaját napjainkban a gyenge tápanyag-szolgáltatóképesség, rossz víz- és levegőgazdálkodás, a szikesség vagy az alacsony kolloid tartalom jellemzi. Jellemzően rossz termőképességű, 8,4 AK átlagos aranykorona értékű, alacsony hozamú (1,3 t szénaérték/ha) térségek, a hasznosításból származó GDP-hez való hozzájárulása is csekélynek mondható (0,9%). A drasztikus területcsökkenés annak köszönhető, hogy a legeltetés jelentősége elveszett: a szarvasmarha és juh létszám az elmúlt 10-15 évben közel 50%-kal csökkent, a vágómarha termelés több mint 60 %-kal esett vissza; és a tömegtakarmány előállítás a szántóföldre tevődött át. Mindeközben a gyepek ápolása és felújítása elmaradt.

A hasznosítható gyepterület 56%-a alkalmas intenzív művelésre, 44%-a talajvédő gyep, 50%-a természetvédelmi szempontból potenciálisan értékes, amelyből 200 ezer ha védelem alatt áll. Hozzájuk kötődik a védett fajok 30 %-a.