Szempontok a löszgyepek természetvédelmi szempontú kezeléséhez

  • Be nem avatkozás: csak a löszvölgy oldalakon és kurgánokon vagy elszigetelt foltokban maradtak fenn, amelyek beavatkozás nélkül is fennmaradhatnak, bár fajszegényebbé válhatnak, ezért célszerű 5 évente kis állatlétszámmal legeltetni
  • Kezelés: feltörés, erdősülés, cserjésedés megakadályozása
  • Legeltetés: a felázott területen tiltani kell a legeltetést, csak mérsékelt legeltetés engedhető meg, a pányvázásos módszer elfogadható, a rendszeres legelőápolás elengedhetetlen
  • Kaszálás: fontos lehet a diverzitás fenntartásában, 5-6 évente célszerű végrehajtani, a löszgyepek kaszálóként nem hasznosíthatók, a pufferzóna nélküli löszgyepek szegélyének kaszálása mérsékli a gyomok betelepedésének ütemét, kiemelkedő értékek előfordulása esetén kerülni kell e beavatkozást, vagy kézi kaszálást kell alkalmazni a magérlelést követően, a terület 25-35 %-ának mozaikszerű meghagyása indokolt
  • Égetés: csak eseti alkalmazása lehetséges a pázsitfüvek konkurenciájának leküzdése érdekében


Magyarország - gyepgazdálkodás program (Nemzeti vidékstratégia 2014-2020)

Az Állattenyésztés-fejlesztési program Kérődző szerkezetátalakítási alprogramjához kapcsolódva fontos feladat az extenzív tartási körülményeket lehetővé tévő gyepterület biztosítása és kihasználása. A gyepterület (rét, illetve legelő) jelentős része jelenleg alulhasznosított, gazdaságos hozamú gazdálkodásra alkalmatlanná vált. Ezek a területek megfelelő újrahasznosítási lehetőségek megteremtése nélkül folyamatosan elértéktelenednek. Becserjésedéssel és inváziós lágy- és fás szárú növényfajok betelepedésével természeti és gazdasági szempontú leromlás következik be, mindemellett az állatlétszám csökkenésével az állandó gyepterületek, rétek legelők területi aránya is rohamosan csökken. A gyepterületek gazdasági értéke emiatt csökken, a füves élőhelyek egyre nagyobb arányban veszélyeztettek a feltöréssel, esetlegesen a beépítéssel. A réteknek, legelőknek a múltban meglévő és újraéleszthető gazdálkodási, állattartási szerepe mellett természetvédelmi szerepe is kiemelkedő.

Stratégiai irányok és teendők

1. A gyepterületek területi csökkenésének megállítása, védelme, az extenzív, gyepre alapozott legeltetéses állattartás módok alkalmazásának támogatása, előtérbe helyezése, az ezekhez a gazdálkodási rendszerekhez kapcsolódó minőségi, piacképes termékek megjelenésének biztosítása.

2. A természeti értékek megőrzésével, a természetvédelmi közcélokat szolgáló területkezelési technológiák alkalmazásával a területek állatállománnyal való benépesítése.

3. A legelőhasznosítással a jó állategészségügyi státusunk erősítése és kihasználása, elmaradott térségeink gazdasági aktivitásának fokozása, hagyományok újraélesztése, és a művelt területekhez kötődő természeti értékek megőrzése. Ez utóbbi érdekében a program intézkedései az ország összes gyepterületének legalább felén, a természetvédelmi oltalom alatt álló gyepterületek teljes kiterjedésén kifejezetten természetvédelmi célú kezelés végzésére is irányulnak.

4. A rétek, legelők fűhozamának stabilizálása a faji változatosságra is tekintettel, a rétek, legelők állattenyésztés útján történő hasznosítását jelenleg korlátozó jogszabályok újragondolása.