A mezőgazdaság természetvédelmi aspektusai

A tíz legfontosabb megoldásra váró globális probléma és a kihívások globális megoldásában nagy szerepet játszik a mezőgazdaság.

3.4.1 táblázat. A mezőgazdaságot ért kihívások
(MTA RKK 2010)

Globális kihívás Az agrárium feladatai és lehetőségei
Energia biomassza alapú energia termelés (bioenergetika)
bioüzmeanyagok (etanol, biodízel)
az ágazat energiahatékonyságának javítása
GMO energianövények alkalmazása
Víz víztakarékos technológiák bevezetése
vízbázisok védelme és fenntartható használta
vízhiány
öntözési kapacitások amortizálódása és hiánya
Élelmiszer egészséges élelmiszerek biztosítása
élelmiszer ellátás biztonsága (GMO)
Környezet a termelés környezetterhelésének csökkentése (az ágazat üvegházgáz emissziójának jelentős csökkentése)
a tájdiverzitás és biodiverzitás fenntartása
alternatív termelési módok elterjesztése
adaptáció a klímaváltozás lokális hatásaihoz
talajerózió kezelése
a mezőgazdasági területek konverzióijának lassítása
Szegénység a multifunkcionális mezőgazdaságra alapozott vidéki gazdaságfejlesztés


Globális léptékben az agrárium környezeti kitettsége miatt az elsődleges komplex kihívás a termelést szolgáló természeti - a talaj, a víz és a klíma - erőforrások védelme, illetve azok minél hatékonyabb felhasználása. A második megoldásra váró probléma a mezőgazdasági kibocsátás fenntartható növelése, mely a Föld népességének növekedésével a globális élelmezés mennyiségi problémájának megoldásához elengedhetetlen. Ebből következően a harmadik „energetikai" kihívás kezelésében a mezőgazdaság szerepe nem lehet elsődleges.

iDevice ikon Példa


Az egyéb megújuló energiaforrásokban tehát - nap és geotermia - sokkal jelentősebb potenciálok állnak rendelkezésre, és nem teremtenek versenyhelyzetet a véges nagyságú mezőgazdasági területek felhasználásáért, így nem is veszélyeztetik az emberiség élelmiszer ellátásának biztonságát és ezzel összefüggésben nem befolyásolják az élelmiszerek árának alakulását sem.

Mindhárom kihívás esetében a lehetséges megoldások kidolgozásánál fontos szempontként kell kezelni elsősorban a környezeti és társadalmi, de a gazdasági fenntarthatóságot is. A fenntartható fejlődési pálya és a harmonikus vidékfejlődés tehát e három tényező összhangjának megteremtésével érhető el.

A fenti logika alapján, a hazai agrárium szerepében elsődleges fontosságú a termelést lehetővé tevő erőforrások védelme és a minél hatékonyabb használata. Ennek fontos része a globális klímaváltozás hatásaihoz történő adaptációs stratégiák kidolgozása is, hiszen az Alföld több tájegységében is jelentős problémát okoz a vízhiány, pl. Duna-Tisza köze, Békési-hát. A legfontosabb tehát, hogy egy környezeti szempontból fenntartható földhasználatot és agráriumot építsünk ki.