Problémaorientált térképek

Egy adott táji ökoszisztéma ökotópképző és természetvédelmi funkciójának értékelésekor különböző gyakorlatorientált tájszintetizációs tevékenységekre nyílik lehetőség. A tájértékelés módszertanilag ma már általában valamilyen térinformatikai rendszerbe integráltan valósul meg, és a szakértői, illetve döntéshozói döntések függvényében a kimeneti eredmény nagyon sokféle lehet.

Egyik ilyen tájértékelési lehetőség a területhasználat-korlátozási térképkészítése, ami egy olyan szerkezeti modell, amely során a geoökológiai térképezés eredményei, és a jelenlegi területhasznosítási igények követhetők nyomon (4.3.4 ábra).

4.3.4 ábra. Területhasználat-korlátozási térkép (Duray és Hegedűs 2005)

iDevice ikon Példa


A szükséges ökológiai beavatkozások térképe egy dinamikus modell alapján készíthető el, amely a területhasználat-korlátozási térkép, valamint a jelen és jövő területhasznosítási igényei alapján szerkeszthető meg (4.3.5 ábra).
4.3.5 ábra. Ökológiai beavatkozások térképe (Duray és Hegedűs 2005)
iDevice ikon Példa


A geoökológiai térképezés prognózismodellje alapján, problémaorientált kombinációban készíthető el az optimális területhasznosítás térkép, amely a területhasználat-korlátozási- és a szükséges ökológiai beavatkozások térképekből vezethető le. (4.3.6 ábra).

 

4.3.6 ábra. Optimális területhasznosítás térképét
iDevice ikon Példa