Összefoglalás és irodalomjegyzék

A geoökológiai célú tájvizsgálatok alapegysége a vízgyűjtő terület. A tájtervezés elsődleges feladata e területek geoökológiai állapotának felmérésével a táj optimális használatának javaslata. A vizsgálatok alapvetően a táj ökológiai regenerációs potenciáljának megállapítására, a talajok, mint domináns abiotikus ökotóp lefolyás-szabályozási funkciójának feltárására, valamint a biotópok és a tájmintázat értékelésére irányulnak. Az ökológiai értelmű fenntarthatóság a tájháztartás önszabályozó jellegének értékelését jelenti. A lefolyási viszonyok kiegyenlítettebbé tétele és a direkt lefolyás mérséklése a talajok lefolyás-szabályozási funkciója. A vízgyűjtő területek biotóp értékei az egész táj szerkezetéről tájékoztatnak, a térbeli mintázat a táj lényegi tulajdonsága

 

Irodalomjegyzék

Géczi, R., Bódis, K. (2003): Környezeti monitoring Verespatak környékén. ISBN 973-26-0734-3, Kriterion & Erdélyi Múzeum Egyesület, Kolozsvár.

Kevei-Bárány I 2005: Tájökológia. Előadásjegyzet (kézirat).

Mezősi, G.; Kevei-Bárány, I.; Balogh, I.; Mucsi, L.; T. Farsang, A. 1993: A geoökológia és a geoökológiai térképezés néhány elvi és gyakorlati kérdése. Földrajzi Közlemények CXVII.(XLI) kötet, 1993.3. szám, 163-176. o.

Sara A.O. Cousins, Sandra Lavorel és Ian Davies 2003: Modelling the effects of landscape pattern and grazing regimes on thepersistence of plant species with high conservation value in grasslands insouth-eastern Sweden Landscape Ecology 18: 315-332, 2003.