A modellezés célja

A föld- vagy tájhasználat-változás modellezése a különböző társadalmi és gazdasági tevékenységek, valamint a természeti tényezők tájra gyakorolt hatásainak vizsgálatára irányul. Elsődleges cél meghatározni a változásokat generáló legfontosabb faktorokat, elemezni a folyamatokban játszott kulcsfontosságú kölcsönhatásokat, végül megérteni a tájváltozás dinamikáját, és ily módon hozzájárulni a fenntartható tájgazdálkodási módszerek kidolgozásához. Olyan alapvető kérdésekre keressük a választ, mint:
  • Hogyan jelenik meg a tájhasználat-változás folyamata a társadalmi, környezeti és gazdasági komplex rendszerben - elsősorban regionális szinten?
  • Milyen fejlesztéspolitika generálja a táji változásokat napjainkban?
  • Milyen optimális tájhasznosítási módszerek alakíthatók ki lokális szinten?
  • Településszinten milyen adatgyűjtési módszer szükséges a tájhasználat-változás és annak társadalmi, környezeti és gazdasági vonatkozásainak jobb megismeréséhez?
  • Milyen a természete, mértéke és kiterjedése a tájhasználat-változásnak egy adott tájban?
  • Milyen társadalmi-gazdasági kölcsönhatások jellemzik egy táj földhasználat-változásait?

A tájhasználat-változás modellezésének átfogó célja, a különböző tájhasználatok és azok hajtóerőinek összefüggéseit tapasztalati úton leíró tényezők segítségével, a tájváltozás szimulációja. A változás térbeli és időbeli dinamikáját közvetlenül elemezve, a modell jól használható a tájváltozás térbeli eloszlásának és mintázatának értékelésére.