Döntéshozási szabályok – tájfunkciók alakulása

A táj, idővel számos funkcióváltáson eshet át (vö. tájfejlődés, tájdinamika). A tájhasználatot befolyásoló döntéshozási szabályok a tájhasználatok átalakulási (transzformációs) folyamatával írhatók le. Az átalakulási folyamatot a tájhasználati történetet befolyásoló tényezők vizsgálatakor használjuk.

Az átalakulási folyamatot leírhatjuk magával az átalakulás módjával, illetve annak rugalmasságával is. Az előbbi esetben egy adott tájhasználati típus egy másikba történő átalakulásáról beszélünk, az utóbbiban pedig a folyamat flexibilitásáról.

Az átmeneti sorozatnak, vagy más néven a konverziós mátrixnak a kialakítása a kutatási terület tájhasználati rendszerének alapos ismerete alapján történhet meg. Az átalakulás egyben az adott tájhasználati típus helyzetváltoztatásával szembeni ellenállásának mértékét is jelenti. Az átmeneti sorozat a lehetséges tájhasználati átalakulásokat meghatározó szabályok készlete. Nem minden tájhasználat-változás lehetséges, valamint számos átalakulás bizonyos sorrend alapján következik be. Az átalakulási folyamatok időkorlátba is ütközhetnek. A legtöbb szabály a mezőgazdasági műveléssel hozható összefüggésbe. Bármely terület meghatározott időintervallumban művelhető, például vetésváltó gazdálkodás vagy a parlagon hagyás. Más szabályok alapvető biológiai törvényszerűségekre épülnek, egy természetközeli felszínborítás csak egy adott szukcessziósoron át érhet el például egy érett állapotot: ahhoz, hogy gyep területből erdő váljék, legalább 10 évnek el kell telnie. 

4.2.9 ábra. Tájátalakulás (transzformáció) (Duray 2012)

Az átmeneti sorozat egyfajta döntéshozási szabály, amely egy adott tájhasználati típusnak a változásokkal szembeni ellenálló képességét fejezi ki. Ez a rugalmassági tényező egyben a táj stabilitását is kifejezi és három alapvető szituációval jellemezhető:

iDevice ikon Példa


A fentiek miatt a tájhasználat-változás rugalmassági tényezőjének megválasztása alapvető fontosságú a releváns tájdinamika kialakításához.