A tájhasználat intenzitása

Mint korábban is láttuk, a különböző antropogén tevékenységek által generált tájhasználat-változások speciális folyamatokon (drivers) keresztül fejtik ki hatásukat (impact factor). Adott tevékenység, adott tájhasználatban nyilvánul meg. A tájgazdálkodás értékelésekor e tájhasználati tevékenységek tájra gyakorolt hatásainak a szintézisére nyílik lehetőség. Jól megválasztott indikátorral a terhelési módok mérhetők, az eltérő tájgazdálkodási formák analízise pedig lehetővé teszi az aggregált terhelések és hatások meghatározását.

Bizonyos tájfunkciókhoz köthető tájhasználatok különböző mértékben hatnak a tájra. Ennek kvantitatív mérése a tájhasználat intenzitásának megadásával történhet. Az indikátor a különféle emberi beavatkozások következtében lezajló tájhasználat-változásokon keresztül méri a táj igénybevételének intenzitását. A tájhasználati intenzitás indikátor a tájban bekövetkező mennyiségi, illetve minőségi változásoknak a meghatározása a cél. Ehhez, mindenekelőtt az adott elem sérülékenységét kell számba venni. A tájfejlődés szempontjából negatív és pozitív irányú hajtóerőket különböztetünk meg.

A táji alrendszerek használatának (a tájgazdálkodásnak) az intenzitása a sérülékenység és a kockázati tényezők függvénye. Ez alapján az intenzitás iránya három féle lehet.

  1. Optimális tájhasználat: a tájkaraktert meghatározó tájelemek (természeti, kulturális, esztétika stb.) konzerválása történik, azaz a tájháztartás eltartó képessége szempontjából ideális tájhasznosításról beszélünk.
  2. Alulhasznosítás: a negatív irányban ható folyamatok miatt a természeti értékek eltűnnek, fragmentálódnak, lepusztulnak stb.
  3. Túl használat: amikor az intenzifikáció során a táji értékek - funkciójukat tekintve - átalakulnak, már nem képviselnek értéket. Optimális esetben az értékek egy bizonyos értéksávban (küszöbpontok között) még elfogadható mértékben hasznosíthatók.

4.8.1 ábra. Talajerő-gazdálkodás Békésben (Duray B.)


Az értékállóság (folyamatosság), ami egyben a fenntartható tájgazdálkodás alapfeltétele is, tovább szakaszolható:

  1. Az első szakaszban a táj folyamatos pozitív megítélés alatt áll, magas az elfogadottság mértéke, ami a leromlott állapotú elemek helyreállítási és a jó állapotban lévők megőrzési folyamataival, azaz a pozitív hajtóerőkkel jellemezhetők. A mezőgazdasági szektorban mindez a művelés extenzifikációjával jár.
  2. A második szakaszban a tájhasználat kritikus pontba érkezik, bizonyos folyamatok eredményeképp a tájpotenciálok veszélybe kerülnek. A tájgazdálkodási forma megváltoztatásával, ezáltal a kockázati tényezők csökkentésével, az értékek ideális sávban tarthatók.

A tájgazdálkodás alsó küszöbértékét megközelítve ideális esetben ismét olyan pozitív válaszreakciók alakulnak ki a társadalomban, illetve a politikában, amelyek a megfelelő helyen és időben újból értéknövelő hatást eredményeznek. Nehéz megmondani melyek azok az identikus elemek, amelyek csak később válnak értékké. Jobbára csak a meglévő értékekhez hasonlító tájelemeket tudjuk ekként definiálni. Ilyenkor azonban azt is érdemes megfontolni, hogy a múltban lezajlott folyamatok nem mindig egyeznek meg a jövőben lejátszódó folyamatokkal.

Az indikátorképzéskor a fent modellezett folyamatok hatása során a tájhasználatban bekövetkező mennyiségi, illetve minőségi változásoknak a meghatározása a cél.

4.8.2 ábra. Tájhasználat-változás (2004-2015) és potenciálisan vízerózióval veszélyeztetett területek (Murcia, délkelet Spanyolország) (Duray B.)
iDevice ikon Példa


Ezeket a folyamatokat legkönnyebben az örökség sérülékenységével írhatjuk le, amely az alábbi tényezőkön keresztül nyilvánulhat meg:

a) Degradáció

  • tradicionális tájhasználat és -szerkezet sérülése (intenzív mezőgazdálkodási rendszerek)
  • szennyezések okozta degradáció (por, korom, savas eső stb.)
  • természeti katasztrófák okozta sérülések (földrengés, árvíz, vulkánkitörés stb.)
  • tájelem vagy rendszer felhagyása

b) Átalakulás, eltűnés

  • hagyományos tájkarakter átalakulása, többnyire funkcióváltás következtében
  • tervezett területfejlesztések miatti tájmintázat átalakulása
  • vízgazdálkodási rendszerek átalakulása, természeti feltételeinek változásai, felszínborítottság megváltozása miatt