A klímaváltozás globális trendjei

Bár természetes tényezők (pl. a napsugárzás intenzitásának változása, a vulkáni tevékenységek stb.) is hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, a Föld éghajlati rendszerével foglalkozó kutatások többé-kevésbé egyöntetűen az antropogén hatást említik a globális felmelegedés fő okozójaként. A folyamatra utaló jelek (a levegő- és óceán-hőmérséklet emelkedése, a hó- és jégtakaró olvadása és az átlagos tengerszint emelkedése) ma már cáfolhatatlan bizonyítékai az ember meghatározó szerepének, aki a hosszú légköri tartózkodási idejű üvegházgázok (CO2, CH4), a troposzférikus ózon és a CH4-ből származó sztratoszférikus vízgőz kibocsátásával, valamint a felszínalbedo megváltoztatásával a hőmérséklet 0,74 °C-os értékű növekedéséhez járul hozzá.

A legfajsúlyosabb antropogén klímamódosító tevékenység az ún. üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátása a Föld légkörébe.

iDevice ikon Üvegházhatás

A Föld felszínéről visszaverődő napenergiát egyes légköri gázok (más néven üvegházhatású gázok) elnyelik, ezzel a légkör hőmérsékletét növelik.


iDevice ikon Üvegházhatású gázok
Emberi tevékenységből származó vagy természetes úton a légkörbe kerülő gázok, amelyek a Földfelszínéről visszaverődő napenergiát csapdába ejtik. E tulajdonságukat üvegházhatásnak nevezzük. A Föld légkörében megtalálható legfontosabb ÜHG a víz (H2O), a szén-dioxid (CO2), a nitrogén-dioxid (N2O), a metán (CH4) és az ózon (O3).

iDevice ikon Példa


Ugyanakkor az is bizonyos, hogy a napjainkban zajló éghajlatváltozás-mérséklő stratégiák és egyéb kapcsolódó intézkedések bevezetése ellenére az ÜHG-kibocsátás az elkövetkezendő évtizedekben tovább fog nőni. E gázok csökkentésére komoly gazdasági potenciál létezik, amelyet csak az összes szektor együttesen tud elérni.

Az ember klímaváltozásban betöltött szerepe tehát ma már tudományosan is igazolt, ami közvetetten a gleccserek, jégsapkák és a jégtakaróval borított területek csökkenését és a tengerszint emelkedését jelenti.

iDevice ikon Példa


Az éghajlat változásának trendjét vizsgáló forgatókönyvek szerint optimális esetben is (ha az összes üvegházatású gáz és az aeroszol koncentrációja a 2000. szinten állandó marad) 0,1 °C körüli évtizedenkénti felmelegedés és a tengerek szintjének további emelkedése várható.